Na 2 ha zieleni ze stawami możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy wraz ze Śnieżką.

Ponadto dla naszych milusińskich przygotowaliśmy plac zabaw ze zjeżdżalnią oraz duuuużo miejsca do biegania :)

Ze względu na dużą bliskość naszego Gościnca od takich turystycznych miast jak Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, polecamy wycieczki krajobrazowe oraz zwiedzanie wielu atrakcyjnych miejsc.

Jelenia Góra położona jest w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, przez którą przepływa rzeka Bóbr. Jest to największa aglomeracja regionu, w której krzyżują się drogi międzynarodowe i państwowe. Przeszło 800 lat historii pozostawiło ślad w kształcie urbanistycznym starego miasta, a kolejne wieki zapisały się znanymi zabytkami architektury od gotyku po secesję. Najcenniejszym jest zespół zabudowy starego miasta z kamienicami o charakterystycznych podcieniach otaczającymi ratusz ze wszystkich stron. Jest to duży ewenement na Dolnym Śląsku. rynek jeleniogórski z barokową zabudową zdobi fontanna z rzeźbą Neptuna - symbolem zamorskiego handlu, jaki prowadziło miasto, eksportując delikatne batysy. Dzięki temu Jelenia Góra mogła szybko dźwignąć się z ruin po zniszczeniach wojny 30-letniej.

Rokrocznie odbywają się tutaj występy teatrów ulicznych oraz imprezy związane z obchodami Września Jeleniogórskiego. Wśród nich Jeleniogórski Jarmark Staroci ściągający kolekcjonerów i zbieraczy w ostatnią niedzielę września. Opodal rynku w najwyższym punkcie starego miasta wznosi się gotycka świątynia pod wezwaniem św. św. Erazma i Pankracego. Bazylikowa budowla posiada bogate barokowe wyposażeniem z ołtarzem głównym z 1714 r.- dziełem norweskiego rzeźbiarza Tomasza Weisfeldta. Za kościołem zachował się budynek z renesansowym detalem architektonicznym w postaci obramowań okiennych, w którym mieściła się niegdyś szkoła łacińska. Tej właśnie szkoły dotyczą historyczne wzmianki z XVI w. o pierwszych zorganizowanych wyprawach w Karkonosze i na Śnieżkę.

U wylotu ulicy Matejki znajduje się Muzeum Okręgowe z cennymi zbiorami karkonoskiego szkła, dziełem etnograficznym i bogatą biblioteką. Na wschód od starego miasta przy głównym ciągu handlowym znajduje się niewielka kaplica prawosławna pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła. W jej zewnętrznej ścianie zachowały się dwa krzyże pokutne, których powstanie wiąże się ze średniowiecznym wymiarem sprawiedliwości. Drugą wielką świątynią Jeleniej Góry jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony w l. 1709 - 18 przez protestantów jako jeden z sześciu Kościołów Łaski na Śląsku. budowlę wzniósł Marcin Franz z Rewalu na żucie greckiego krzyża na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie. Wokół kościoła wzdłuż muru dawnego cmentarza wznosi kompleks barokowych kaplic grobowych. Na obrzeżach miasta znajduje się lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego, którego piloci są zdobywcami diamentów do złotej odznaki szybowcowej za loty wysokościowe nad Karkonoszami. Odwiedzający miasto mogą wziąć udział w samolotowych wycieczkach nad Karkonoszami.

Najstarsze uzdrowisko śląskie - Cieplice, znane z gorący fluorkowo - krzemowych źródeł, założono w 1281 roku. Oprócz domu zdrojowego i kompleksu sanatoriów godnym obejrzenia jest kompleks zabudowań pocysterskich z kościołem św. Jana Chrzciciela oraz pałac rodu Schaffgotschów. W Parku Norweskim znajduje się Muzeum Przyrodnicze ze zbiorami ornitologicznymi z całego świata.

Sklarska Poręba - miasto w województwie jeleniogórskim liczące ok. 8700 mieszkańców, położone w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów. Najwyższy punkt w granicach miasta (1420 m npm. ) leży na zachodnich zboczach Łabskiego Szczytu. Szklarska Poręba jest największą w Sudetach miejscowością wczasową i ośrodkiem sportów zimowych. Dzięki swojemu położeniu Szklarska Poręba jest doskonałym punktem wypadowym na piesze wycieczki w Karkonosze i Góry Izerskie. Bliskość przejścia granicznego Jakuszyce Harrachov oraz turystycznego przejścia granicznego przy Twarożniku pozwala zwiedzać także czeskie Karkonosze, a turystom zmotoryzowanym Aderszpaskie skalne miasta, Jaskinie Boskovskie, Pragę.

Zimą – „Ski Arena” na zboczach Szrenicy, kilkanaście wyciągów orczykowych na terenie miasta, wspaniałe tereny dla narciarstwa biegowego w Jakuszycach oraz gruba i długo zalegająca pokrywa śnieżna pozwala stwierdzać, że jest to "Raj dla narciarzy".

Przy biegnącej do granicy z Czechami szosie położona jest część Szklarskiej Poręby – Jakuszyce. Jest to międzynarodowy ośrodek narciarstwa biegowego (latem uprawiane jest bardzo popularne kolarstwo górskie). Rokrocznie na Jakuszyckiej Polanie rozgrywany jest Bieg Piastów.

Najwyższym wodospadem po polskiej stronie gór jest 27 metrowy Wodospad Kamieńczyk. Za środkową kaskadą znajduje się po części wykuta sztucznie "Złota Jama".

 

Nad Sobieszowem, wznosi się jednia z najbardziej znanych piastowskich warowni - zamek Chojnik. Z wieży można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy i okolicy. Na zamku organizuje się atrakcyjne turnieje rycerskie, na które przybywają zawodnicy walczący na miecze i topory. Odbywają się tutaj pokazy strzeleckie z łuków i kusz zrobionych na wzór średniowiecznych. Góra, na której zbudowano zamek jest rezerwatem przyrody należącym do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jagniątków - wczasowisko nad Wrzosówką na wysokości 450-620 m npm. , leżące przy malowniczej drodze do Michałowic. Węzeł szlaków turystycznych wiodących na Śnieżne Kotły, do Czarnego Kotła-rezerwatów ścisłych Karkonoskiego Parku Narodowego z roślinnością alpejską i terenami nadającymi się do wspinaczki wysokogórskiej. Ciekawe widokowo szlaki wiodące do zamku Chojnik i Michałowic dostępne są również dla turystyki rowerowej. Dom Gerharda Haupmana niemieckiego pisarza, laureata nagrody Nobla z 1912 r.

Karpacz - miejscowość turystyczno - wypoczynkowa w Karkonoszach, położona u podnóża Śnieżki, nad rzeką Łomnicą ; granice miasta obejmują także najwyższą partię Karkonoszy ze Śnieżką ( 1602 m npm). Ze względu na swe położenie i walory środowiska geograficznego Karpacz jest ośrodkiem sportowo - rekreacyjnym zarówno zimą jak i latem. Znajduje się tu około 11,5 tys. stałych miejsc noclegowych w kwaterach prywatnych, hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, schroniskach i na campingach. Z Karpacza wychodzi wiele szlaków turystycznych wśród nich najbardziej uczęszczana trasa na Śnieżkę.

Mająca 1602 metry wysokości npm. Śnieżka jest najwyższym szczytem całych Sudetów.  Na wierzchołku stoi XVII- wieczna kaplica św. Wawrzyńca patrona przewodników, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie charakterystycznych spodków i nieczynne schronisko czeskie. Doskonały punkt widokowy. Od czeskiej strony, z miejscowości Pec p. Snezkou wjechać można wyciągiem krzesełkowym.

Wysokogórskiego charakteru nadają Karkonoszom głębokie, otoczone urwistymi skałami kotły polodowcowe. We wschodniej części gór są to Kocioł Wielkiego Stawu i Kocioł Małego Stawu. Wysokość ich ścian dochodzi do 250 metrów. Wielki Staw jest największym jeziorem Karkonoszy, jego powierzchnia wynosi 8,3 ha, a głębokość dochodzi do 24 metrów. Kocioł Małego Stawu z jeziorkiem o powierzchni 2,9 ha i głębokości 7 metrów jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc.

Letni tor saneczkowy KOLOROWA pozwala korzystać z przyjemności jazdy na sankach nie tylko zimą. Czynny jest zawsze, gdy na stokach nie ma śniegu. Podgrzewana powierzchnia pozwala na jazdę nawet, kiedy temperatura spada poniżej zera. Długość zjazdu 1060 m , podjazd 350 m, czas podjazdu wraz ze zjazdem ok. 5 minut, prędkość maksymalna (regulowana odśrodkowymi hamulcami) 30 km/h. Zimą na sztucznie dośnieżanym i oświetlonym stoku funkcjonuje wyciąg narciarski.

Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX wieku. Część elementów jest oryginalna, pozostałe są wiernymi kopiami wykonanymi przez okolicznych rzemieślników.

Budynek w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, to przysłupowa chata z XVIII wieku. Można zobaczyć tu eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów : historii turystyki karkonoskiej, dziejów sportu zimowego w Karkonoszach i ochrony przyrody. Muzeum: ul. Kopernika2 tel. (075) 761 9652.

Miasteczko Country - położone pomiędzy Karpaczem, a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się w czasie i przestrzeni. Można zobaczyć prawdziwego szeryfa i odwiedzić saloon, a przy odrobinie szczęścia turysta będzie świadkiem napadu na bank lub najazdu Indian. Pomysłodawcą i twórcą przedsięwzięcia jest wieloletni szef Karkonoskiej Grupy GOPR pan Jerzy Pokój.